Karty zmian

Wyobraź sobie, że wchodzisz do domu, który ma 4 główne pomieszczenia, a w każdym z nich dzieje się coś innego.

Pierwsze pomieszczenie jest pomalowane na słoneczny kolor. To POKÓJ ZADOWOLENIA, w którym każdy, kto do niego wejdzie, czuje się niezwykle komfortowo. Tutaj świat zewnętrzny mógłby nie istnieć. Czas biegnie powoli, bo nie funkcjonuje pojęcie „poczucia pilności”. Stabilność to podstawowa dewiza wszystkich, którzy zatrzymują się w tym miejscu. Zrealizowane plany i satysfakcja z osiągnięć dają im poczucie bezpieczeństwa i zadowolenia.

Drugie pomieszczenie ma chłodniejszą, turkusową kolorystykę. Tutaj, jak w twierdzy, broni się status quo. Zawsze tak działam i okazuje się to skuteczne, Po co zmieniać coś, co się sprawdza, To nie mój problem — to dewizy jego mieszkańców. Ich sukcesy mają mówić same za siebie. Właśnie jesteś w POKOJU NEGACJI.

Następne pomieszczenie bije po oczach czerwoną, niespokojną barwą ścian. To POKÓJ KONSTERNACJI. Wyczuwa się tu wyraźne oznaki frustracji, dezorientacji i gniewu oraz obserwuje nieracjonalne, gwałtowne reakcje i zachowania. Słychać okrzyki: Przecież mnie to miało nie dotyczyć! Poczucie bezpieczeństwa i stabilizacja to podstawa! Ale tempo działań wyraźnie tu zwalnia i  powszechnym staje się brak poczucia celu. ZONK!

Czas przejść do czwartego pomieszczenia. Zielony kolor ścian napawa nadzieją. Powraca entuzjazm i energia do działania. Dzięki elastyczności i kreatywności można się ciągle doskonalić, wytyczać nowe cele i stawiać czoła wyzwaniom. W POKOJU ODNOWY, dzięki akceptacji ryzyka, niemożliwe staje się możliwe.

KARTY ZMIAN powstały jako kontynuacja talii kart DRZWI I OKNA | CYTATY wydanej we wrześniu 2017 roku. Tym razem nie ograniczał nas poziomy kadr, który był narzucony, kiedy karty były częścią czteropaku. Postanowiliśmy również, że cytaty wydrukujemy na osobnych kartonikach. W zestawie 120 kart znajdują się motywy drzwi i okien z Grecji, Majorki, Włoch, Gruzji, Szkocji, Niemiec, Maroka, Chile, Boliwii, Portugalii, a także sfotografowanej w tym roku Madery. Jest też dużo drzwi ze Śląska. To owoc wieloletniej fascynacji tym tematem.

No to jak? Otwieramy się na zmiany?

Punktem wyjścia do tworzenia tego opisu była opracowana pod koniec dwudziestego wieku koncepcja szwedzkiego psychologa Claesa F. Janssena – Four Rooms of Change. Model ten metaforycznie pokazuje stany, przez które przechodzimy podczas zmiany. Są one naturalnymi częściami tego procesu.