O myśleniu spod kapelusza

Jesteście nastawieni na przeżycie przygody z kapeluszami myślowymi?
Nadszedł czas na to, by uwolnić nasze umysły od sztampowego myślenia. Za chwilę otworzymy się na 6 torów mentalnych opracowanych na podstawie koncepcji dr Edwarda de Bono.

1 – KORZYSTANIE Z INTUICJI
2 – WIĄZANIE FAKTÓW I LICZB
3 – OBIEKTYWNA KRYTYKA
4 – POZYTYWNE KONSTRUOWANIE
5 – MYŚLENIE KREATYWNE I LATERALNE
6 – SZEROKIE SPOJRZENIE NA PROBLEM

Celem metody 6 kapeluszy jest uporządkowanie myślenia tak, aby myślący mógł korzystać tylko z jednego trybu myślenia naraz. Polega na wymuszaniu koncentracji na jednym podejściu do rozważanego problemu. Pozwala ogarnąć zamęt myśli, uporządkować bezładną dyskusję i spory na argumenty. To układanie mentalnej mapy sytuacji i wybór trasy na podstawie tego utworzonego planu.

bk

BIAŁY KAPELUSZ to punkt widzenia oparty na faktach. Dostarcza informacji, dbając o to, żeby faktów domniemanych nie przedstawiać tak, jakby to były fakty potwierdzone. Nie przemyca takich wypowiedzi, które pozwalają mu wygrać na argumenty.

czek

CZERWONY KAPELUSZ pozwala dojść do głosu emocjom – uprawomocnia odczucia jako istotną część myślenia. Zapewnia wygodny sposób wchodzenia w tryb emocjonalny i wychodzenia z niego.

czak

Osoba nosząca CZARNY KAPELUSZ wyraża czysto negatywne myśli, które nie są emocjonalne. Pozostawia je właścicielowi znanego już nam czerwonego nakrycia głowy – podobnie jak myślenie pozytywne emocjonalne.

zk

Pod osłoną ŻÓŁTEGO KAPELUSZA kryje się mieszanina ciekawości, przyjemności oraz chęci działania i tworzenia – polecamy jako najmodniejsze nakrycie głowy na chmurny, zimny, listopadowy dzień .

ziek

ZIELONY KAPELUSZ przedziera się przez utarte wzorce, wykorzystuje myślenie lateralne do rozszerzania percepcji i generowania nowych koncepcji. Niezastapiony w tym kapeluszowym towarzystwie.

niek

NIEBIESKI KAPELUSZ to szef wszystkich kapeluszy. Inne celne porównania to: dyrygent, choreograf i fotograf. Myślenie w ramach tego koloru polega na myśleniu o koniecznym zgłębianiu problemu i zarządzaniu tym procesem.

kapelusznicy

tekst, grafika i fotografia: Anka Łoza-Dzidowska

Prezentacja koncepcji została opracowana na podstawie książki „Sześć kapeluszy myślowych” Edwarda de Bono wydanej przez wydawnictwo Helion w 2008 roku.