• PASJA, KONSEKWENCJA, OTWARTOŚĆ, MISJA

Logo na krańcu świata

4 młode kobiety i 4 strategiczne punkty naszego logo…
Co łączy te czwórki? To – Pasja, Otwartość, Konsekwencja i Poczucie Misji. Słowa, które są kluczowe dla działania naszej firmy.
Na początku lutego Agata, Dominika, Magda i Teresa spełniły swoje największe marzenie – wyjechały w podróż do Ameryki Południowej. To ich pierwsza tak daleka wyprawa. Wcześniej podróżowały po Europie. Zwiedziły różne kraje, uprawiały niezwykle ciekawą i rozwijającą turystykę miejską, organizowały także wycieczki górskie i trekkingi. Częstym celem ich wyjazdów były Wyspy Kanaryjskie, które zjeździły wzdłuż i wszerz. Razem podróżują  już od kilku lat, omijając szerokim łukiem biura podróży i zorganizowane formy wyjazdów. Niewygoda, ciężki plecak, nocleg na podłodze lotniska, pod gołym niebem czy w wynajętym samochodzie to dla nich norma, ale też prawdziwy smak tych eskapad.

logo patagonia2

Za tymi wyzwaniami stoi wielka  pasja do poznawania nowych miejsc, otwartość na różne kultury, umiejętności komunikacyjne i po prostu serdeczność dla innych ludzi. Każdy taki wyjazd to dużo planowania i dopinania na ostatni guzik spraw organizacyjnych. Bez konsekwencji w działaniu i umiejętności współpracy takie przedsięwzięcia byłyby skazane na niepowodzenie. Bardzo precyzyjne określanie celu, umiejętność przewidywania trudności, elastyczność i łatwość dokonywania niezbędnych zmian i korekt w trakcie, są gwarancją sukcesu i satysfakcji w ich podróżach. Czasem wyjazdom towarzyszą dodatkowe, nieoczekiwane zadania. Wioząc dziewczyny na lotnisko, na ich międzykontynentalną wyprawę zażartowałam, że jako sponsor tego etapu wycieczki, chciałabym prosić je o zostawienie śladu mojej firmy, gdzieś w ciekawym i charakterystycznym miejscu na ziemi. I tak, dzięki tej misji, powstały instalacje z kamieni, plecaków, odcisków stóp, nawet drinków, przypominające kształtem logo Zwrotnicy. Charakterystyczny układ 4 trapezów wskazujących możliwe kierunki zmian oraz romb mający funkcję spajającą i koncentrującą kompozycję luźnych figur (w domyśle działań). Kompozycja ta wpisana jest w formę kwadratu, która nadaje znakowi prosty i czytelny kształt. Kreatywność i pomysłowość podróżniczek przerosła moje najśmielsze oczekiwania. Logo okazało się na tyle nośne i inspirujące, że do jego wykonania znakomicie dało się wykorzystać naturalne i dostępne w danej chwili tworzywo.

logo patagonia1

Logo Zwrotnicy można spotkać w Chile na górskich szlakach Patagonii, na wyspie pingwinów Isla Magdalena oraz nad przepiękną, różową boliwijską Laguną Colorada z flamingami w tle. Być może gdzieś na wielkim Salar de Uyuni, solnisku w Boliwii,  został jeszcze charakterystyczny ślad odciśniętych stóp dzielnych i pomysłowych podróżniczek.

logo boliwia1

Wszystkie te zwrotnicowe kompozycje nawiązujące do naszego logo zostały sfotografowane i tym razem, już za pomocą internetu „idą w świat”. Po co takie zabawy ze znakiem? Czemu może służyć taka kreatywna misja? Zastanówmy się nad tym w kontekście zmiany i rozwoju. Co może nas motywować do szukania nowych pomysłów? Po co wprowadzać nowe rozwiązania? Po co starać się myśleć twórczo? Przychodzą mi do głowy dwa istotne powody. Pierwszy z nich to podążanie za zmianami i zmieniającym się wokół nas światem. Rozwiązywanie nowych problemów starymi metodami przestaje być możliwe. Drugi powód, dla którego warto być kreatywnym, to radość z wymyślania i tworzenia.

logo drinki

Zachęcam Was do świeżego podejścia do budowania marki. Nie mam zamiaru namawiać do samodzielnego projektowania znaku lub ingerencji w logo. Absolutnie nie. Zostawmy to specjalistom (nasi graficy są do Waszej dyspozycji). Chodzi mi o zmianę myślenia o wizerunku, o dostrzeganie okazji do pokazania w niestandardowy sposób zalet firmy, o element zaskoczenia, który zaintryguje klienta i przyciągnie go do Was.
O zmianie i sytuacjach, w których pojawiają się przeszkody oraz hamujące przekonania, które nas powstrzymują przed podjęciem nowych kroków, jeszcze niejednokrotnie napiszemy na naszym blogu.
Serdecznie zapraszamy do zaglądania tutaj. Jesteście dla nas zawsze miłymi gośćmi.

logo pingwiny

 Anka Łoza-Dzidowska