Bilet z klasą czy z wyobraźnią?

Wizytówka to dobre narzędzie w rękach osób, które nawiązują znajomość. Towarzyszy nam na spotkaniach, stając się elementem konwenansu i niejako świadcząc o pozycji danej osoby. To zazwyczaj prostokątny, podręczny kartonik, zapisany treścią zależną od rodzaju wizytówki. Szeroko rozpowszechniony międzynarodowy wymiar standardowy został ujęty w normie ISO 7810 ID-1 i jest zgodny z wymiarem kart kredytowych 85,60 mm × 53,98 mm. Z przyczyn praktycznych wymiar współczesnej wizytówki zazwyczaj nie przekracza 9 cm x 5,5 cm, ponieważ większe wizytówki wymagałyby specjalnych wizytowników. Zalecana gramatura papieru wynosi 280-300 g, a najbardziej wskazany kolor to biel. Moim zdaniem bilet wizytowy powinien być minimalistyczny, nieskazitelnie czytelny, z czarnymi, grafitowymi lub granatowymi literami (w zależności od przyjętej kolorystyki firmowej). Biznesowy savoir vivre, o czym pisze w swojej książce „Kultura biznesu. Normy i Formy” Irena Kamińska-Radomska, uczy odpowiedniego traktowania wizytówki, zarówno własnej, jak i tej otrzymanej. Jeżeli nie będziemy się z nią obchodzić z należytym szacunkiem, to tak jakbyśmy lekceważyli osobę, która nam ją wręcza. Również nasze podejście do własnej wizytówki jest wyrazem dbałości o wizerunek i świadczy o naszej samoocenie. Wizytówkę podajemy bezpośrednio do ręki, niedopuszczalne jest rzucanie wizytówek jak kart do gry. W krajach azjatyckich podajemy swoją wizytówkę obiema rękami i odbieramy od rozmówcy w ten sam sposób (podobnie prezenty lub naczynia). W krajach arabskich do podawania i odbierania wizytówek używamy wyłącznie prawej ręki (w związku z tym niemożliwa jest jednoczesna ich wymiana). Ponieważ przy podawaniu zaleca się trzymanie wizytówki w ten sposób, aby była łatwa do odczytania i zwrócona w stronę odbiorcy, w przypadku kontaktów międzynarodowych podajemy ją stroną zadrukowaną w języku osoby, która ją otrzymuje. Najbardziej eleganckie jest przygotowanie osobnych wersji językowych wizytówek. Po otrzymaniu nigdy nie wkładajmy wizytówki do kieszeni, bo jest to oznaką lekceważenia. Dobrze jest spojrzeć na nią przez parę sekund poświęcając jej uwagę, ale w dobrym tonie jest powstrzymanie się od komentarzy i uwag. Nie przekreślamy treści robiąc odręczne poprawki (usprawiedliwia nas jedynie fakt, że zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin), również własne adnotacje na otrzymanych wizytówkach robimy dyskretnie i absolutnie nie w obecności właściciela.  Nie traktujmy własnych wizytówek jak gadżetów reklamowych, rozdając je zbyt natarczywie, ponieważ takie zachowanie znamionuje brak klasy. Tyle etykieta biznesu.

Jednak w praktyce coś, co zwykliśmy nazywać wizytówką, jest często najmniejszym drukiem reklamowym. A co wtedy z klasyczną i sztywną formułą biletu wizytowego? Jak wyróżnić się czymś oryginalnym? Wyobraźmy sobie, że jesteśmy na spotkaniu networkingowym, gdzie kontakt polega na szybkim, obopólnym rekomendowaniu swoich usług i mamy dosłownie kilka minut, żeby zainteresować rozmówcę czymś nietuzinkowym.

w1

w17

Przedsiębiorcy spotykają się na biznesowych śniadaniach lub popołudniowych spotkaniach, gdzie otrzymują nieraz nawet kilkadziesiąt wizytówek. Jak zostać zapamiętanym, jak zwrócić na siebie uwagę? To często decydujące chwile, które mogą stać się okazją do zainteresowania czymś wyjątkowym, zapoczątkować wspólny biznes, a nawet przypieczętować umowę, jak w tym proekologicznym rozwiązaniu.

w6

Moim zdaniem, obok standardowych rozwiązań jest także miejsce dla bardziej kreatywnego działania. I nie myślę tu absolutnie o używaniu w projektowaniu wizytówek niepotrzebnych ozdobników, przejść tonalnych, złoceń czy absolutnie niestosownych reklam na odwrocie. Chodzi o NIEOCZEKIWANY POMYSŁ, NIESTANDARDOWE podejście do projektu, KREATYWNE wykorzystanie różnych materiałów, rezygnację z tych wszystkich założeń, o których pisałam w przypadku eleganckiej, biznesowej wizytówki. Zapomnijmy przez chwilę o dominującej cesze wizytówki, czyli o tym, że ma to być prosty kartonik o określonych wymiarach. Zrezygnujmy z przyjętych założeń, odrzućmy ograniczenia, spójrzmy nieszablonowo. Sugestię, że czasem warto z nich zrezygnować, aby odkryć nowe odpowiedzi zawarł Heraklit w niezwykle celnym epigramie:

Gdy zajdzie słońce, na wieczornym niebie
pojawia się wiele gwiazd.

Słońce to szereg założeń, które uważamy za słuszne, a gwiazdy to alternatywne rozwiązania. W jednej z technik twórczego myślenia, Roger von Oech, jeden z najwybitniejszych trenerów zajmujących się kształtowaniem kreatywności, proponuje właśnie wykorzystanie metafory słońca i gwiazd. Czasem warto zadać sobie dwa pytania:
Co jest słońcem, czyli dominującą cechą analizowanej sytuacji?
Jakie nowe gwiazdy dostrzegę, jeśli udam, że nie widzę słońca?
Jakie oryginalne pomysły zrodziły się w głowach projektantów, którzy odrzucili wymóg, że wizytówka musi być kartonowym prostokącikiem, który da się wsunąć do wizytownika? Zapraszam do galerii oryginalnych pomysłów na wizytówki.

A może zaprosić naszego Klienta do wspólnej gry?

655e005dde57d7c66dbaf6733eda2346

Wizytówka może na trwałe wszyć się w pamięć obdarowanego.

1f32fea11dbcf7cd560ed907440d527a

Forma krzesełka zachęca do krótkiego przycupnięcia w naszym towarzystwie.

w7

Spróbujmy uaktywnić ciekawość i manualne zdolności potencjalnego klienta.

w9

w5

W kontaktach z ludźmi trzeba się nieraz nieźle nagimnstykować, zwłaszcza gdy mamy inne priorytety.

w16

Z taką wizytówką kontrakt mamy murowany.

w10

Czasem trzeba podjąć ryzyko współpracy z potencjalnie trudnym partnerem.

w13

Wizytówki mogą bazować na pięknym dizajnie.

w11

Elegancki biznesowy dress code to też inspiracja.

w14

w18

Po godzinach pracy wizytówka może być podręcznym narzędziem na rowerowej wycieczce.

w15

Zasmakujmy w dobrych pomysłach.

w12

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty graficznej, bo:

  • razem wykreujemy pomysły, jakich jeszcze nie było,
  • zrealizujemy każdy, najśmielszy projekt,
  • gwarantujemy nietuzinkowe rozwiązania graficzne,
  • projekty wydrukujemy w profesjonalny sposób, korzystając z bogatego technicznego zaplecza.

ZE ZWROTNICĄ
WSZYSTKO JEST MOŻLIWE!

wizytówki zwrotnica2

ZWROTNICA rozdaje ulgowe bilety wizytowe.

wizytówki zwrotnica

tekst: Anka Łoza-Dzidowska

Przykłady wizytówek pochodzą z Pinterestu.

Do obejrzenia większej ilości kreatywnych wizytówek zapraszamy na nasz pinterestowy profil.

http://www.pinterest.com/zwrotnica/business-cards/